W jaki sposób kontrolować kwasowość gleby?
Nie każdy ogrodnik czy rolnik zwraca dostateczną uwagę na parametry gleby związane z jej kwasowością. Tymczasem okazuje się, że kwestia ta ma ogromny wpływ na to jak rośliny będą się rozwijać i jakie ich gatunki będą mogły właściwie funkcjonować w ramach konkretnej hodowli. Możliwości jakie mamy w tym zakresie są całkiem szerokie i aż dziw bierze, że osoby zajmujące się profesjonalnie uprawą roślin nie sięgają po nie w takim stopniu, w jakim powinny.
Znaczenie kwasowości jest jednak spore, więc warto zmienić podejście. Określone gatunki roślin mogą rozwijać się bardzo dobrze jedynie w glebie o konkretnym odczynie kwasowości. Jedne czują się lepiej w ziemi kwaśnej, a inne w takiej, która wykazuje niski stopień zakwaszenia.
Określenie z jaką sytuacją mamy do czynienia jest ważne i wcale nie jest skomplikowane. Tak naprawdę rolnik czy ogrodnik jest w stanie wstępnie stwierdzić, czy gleba jest kwaśna lub nie domowym sposobem. Odrobina octu wylana na grudkę ziemi prawdę nam powie – jeśli pojawią się po chwili pęcherzyki powietrza, doszło do reakcji z wapniem i gleba nie jest kwaśna.
Dużo bardziej fachowe są metody wykorzystujące sprzęt techniczny. W tym momencie mówimy o sposobach potencjometrycznych. Element roboczy specjalnego czujnika należy umieścić w ziemi i czekać na odpowiedni rezultat.
Z takiego wyposażenia korzystają zwykle fachowcy zajmujący się uprawą na większą skalę. Analiza wykonana w ten sposób daje najbardziej rzetelne rezultaty. Popularne jest również określanie kwasowości metodą kolometryczną, a więc za pomocą wskaźników paskowych zmieniających zabarwienie.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Rola produktów uzupełniających w uprawie warzyw
Trudno wyobrazić sobie dietę współczesnego człowieka bez składników warzywnych. Generalnie warzywa towarzyszyły nam od zawsze. Uprawiono rozmaite w zależności od uwarunkowań klimatycznych, jednak niektóre z nich wpisały się w naszą dietę bardziej niż pozostałe. Jeśli trzeba by wymienić jedną roślinę
Uprawa i nawożenie buraków cukrowych i pastewnych
Buraki zaliczają się do warzyw o bardzo dużym znaczeniu dla przemysłu spożywczego, ale również dla naszych codziennych poczynań kulinarnych. Bulwy o intensywnie czerwonym kolorze mają w sobie wiele składników odżywczych, są cenione za doskonały smak, którym cieszymy się przede wszystkim spożywając t